GNU Bourneovo-Again Shellem

[Obrázek hlavy GNU]


Obsah


Úvod

Bash je na GNU Project Bourne Again Shell, kompletní realizace IEEE POSIX a Open Group shell specifikace s interaktivní editaci příkazového řádku, řízení prací na architekturách, kde to, csh-jako rysy, jako je historie substituce a ortézy rozšíření a zabil dalších funkcí. Zde je krátký seznam některých funkcí dostupných v bashi.

Další informace o funkcích Bash, které jsou nové pro tento typ shellu, viz referenční příručka . K dispozici je také velká Unixu manuálové stránky . Manuálové stránky je definitivní popis shellu funkcí.

Bash je svobodný software šířený pod podmínkami GNU General Public License, verze 3 .

Počet často kladené otázky jsou zodpovězeny v FAQ .

Současný stav

Aktuální verze je bash bash-4.2 . ( GPG podpis ).

Viz README soubor pro více informací.

NOVINKY Soubor stručně uvádí nové funkce v bash-4.2.

Dostupnost

Aktuální verze je k dispozici na bash ftp.cwru.edu . Tato distribuce obsahuje soubor ve formátu kopie dokumentace.

Tyto soubory jsou podepsány s mým GPG klíč .

Existuje řada dostupných souborů na FTP z ftp.cwru.edu .

Bash je k dispozici vždy od hlavního GNU ftp serveru a mnoha zrcadlech.

Veškeré záplaty pro aktuální verzi jsou k dispozici zde .

Předchozí Bash verze jsou k dispozici na ftp://ftp.gnu.org/gnu/bash .

Bash je standardní shell na GNU / Linux systémů, z nichž většina je s použitím bash-4.0 nebo bash-4.1. Bash-4.1 je zahrnuta jako součást FreeBSD portů shromažďování, OpenBSD porty sběru, a NetBSD packages sbírky.

OpenPKG Projekt je zdrojové a binární RPM z bash-4.0 jsou k dispozici pro různé systémech UNIX a Linux jako součást jejich nejnovější aktuální verzi.

Aktuální verze Mac OS X (z roku Jaguar / Mac OS X 10.2) Loď s bash jako / bin / sh. Tam jsou také předkompilovány OS X balíčky bash-4.0 a bash-4,1 pro Intel i PPC dostupné z mnoha webových stránek. Jeden takový balíček je v HMUG . Bash pro Darwina (základna pro Mac OS X), je k dispozici od Fink (včetně starých verzí), DarwinPorts nebo MacPorts .

Solaris Solaris 2.xa 7/8/9/10 uživatelé mohou získat předkompilované verze bash-4.1 od Sunfreeware stránky nebo z OpenCSW . Sluneční lodě bash-2.03 s Solaris 8 distribucí, lodě bash-2.05 jako podporované v rámci Solaris 9 a lodí bash-3.0 jako podporované v rámci systému Solaris 10 (přímo na Solaris 10 CD). Verze Solaris 11 distribuován jako OpenSolaris zahrnuje bash-4.1 jako ze dne 22. prosince 2010. AIX mohou uživatelé získat předkompilované verze bash-4.1 a starších verzích pro různé verze systému AIX od Groupe Bull a zdroje a binární soubory současných verzích pro různé verzích systému AIX od perzl.org . IBM je bash-3.2 pro systém AIX 5L jako součást systému AIX nástrojů pro [GNU /] Linuxu aplikace . Oni používají RPM formát, můžete získat RPM pro AIX od tam taky. Perry Smith distribuuje bash-4.0 v IBM "installp" formátu z Consulting AIX . SGI mohou uživatelé získat instalovatelný verzi bash-2.05b od SGI Freeware stránku. HP-UX uživatelé mohou získat bash-4.1 binární a zdrojový kód z portaci software a archivní centrum pro HP-UX . (Aktuální verze tohoto data je bash-4.1.7 ). Je to ještě k dispozici na Minix . Pokud používáte systém Windows, doporučuji používat Cygwin , který v současné době lodním bash-3.2.51 nebo MinGW , který v současné době má bash-1.3.17 jako součást svého systému základní MSYS.

Další zdroje

Seznam často kladené otázky- s odpověďmi.

Seznam diskuze bug-bash@gnu.org často obsahuje informace o nových přístavů Bash, nebo diskuse o nové funkce nebo změny chování, které lidé chtějí. Mailing list je místo, kde jsou hlášeny chyby v bash a opravy jsou zveřejněny. Tento adresář je k dispozici také jako Usenet diskuzní skupiny, gnu.bash.bug .

Archiv bug-bash z prosince 1999 jsou k dispozici od mail.gnu.org . Skupiny Google má archiv gnu.bash.bug .

Obecné otázky o bash shellu a programování by měly být zaslány na help-bash@gnu.org mailing listu. Jeho archivy jsou k dispozici také mail.gnu.org .

Některé soubory z aktuálního rozložení může být také užitečné.

  • README : soubor popisující Bash
  • NOVINKY : soubor se seznamem stručně důležité změny mezi aktuální a předchozí verze
  • ZMĚNY : kompletní změna bash historie
  • INSTALACE : montážní návod
  • POZNÁMKY : konkrétní platformu konfigurace a provoz poznámky
  • Compat : problémy s kompatibilitou mezi bash4 a předchozí verze
  • POSIX : Co se změní, když bash v režimu POSIX?

Zde je pár z článků, které jsem napsal na bash.

Hlášení chyb

Hlášení chyb pro bash by měly být zaslány bug-bash@gnu.org pomocí bashbug program, který je sestaven a instalován ve stejnou dobu jako bash.

Seznam diskuze bug-bash@gnu.org často obsahuje informace o nových přístavů Bash, nebo diskuse o nové funkce nebo změny chování, které lidé chtějí. Tento adresář je k dispozici také jako Usenet diskuzní skupiny, gnu.bash.bug . Můžete se přihlásit k odběru mailing listu na lists.gnu.org .

Při odesílání hlášení o chybě, použijte bashbug program, který je postaven ve stejné době jako bash. Pokud se nepodaří vybudovat bash, zkuste budova bashbug přímo s make bashbug. Pokud nemůžete stavět bashbug, prosím pošlete mail na bug-bash@gnu.org s následujícími informacemi:

Bashbug Program obsahuje mnoho automaticky.

Pokud chcete kontaktovat přímo pracovníky údržby Bash, pošlete mail na bash-maintainers@gnu.org .

Údržbář

jsem současný Bash správce, a může být dosaženo bash-maintainers@gnu.org . Prosím pošlete dodatky a opravy na tuto stránku chet.ramey case.edu @ .

Překlady

Existuje několik uživatelsky přispěly Překlady této stránky. Vítám ostatní.

Original version: http://tiswww.case.edu/php/chet/bash/bashtop.html