Sirka pásma otevřeného přístupu v rozvojových zemích


Translated by
Jane Larska

Jedním z vyznání v hnutí za otevřený přístup je to, že volný přístup k literatuře pomocníků přenosu znalostí z bohatších a lépe financovaných národů výzkumných pracovníků v rozvojových zemích. Tam je málo pochyb o tom, že zvýšené přístup k výsledkům výzkumu má blahodárné dozvuky v několika směrech - ale stejně jako mnoho hypotetických výhod, ale pouze dobře fungovat, pokud jsou na přijímací straně lze efektivně využít tyto výhody. Otevřený přístup funguje v mnoha ohledech, ale nejčastější jsou autor-platí model (jen zlaté otevřeného přístupu) a institucionální repozitáře modelu (část z toho, co se označuje jako zelené otevřeného přístupu). Autor platí model má několik problémů s ním spojené, a sice, že autor (y) musí zajistit finanční prostředky publikovat svou práci. To je často neudržitelná bez ohledu na to, jaké země jste pracovat nebo jaké jsou vaše finanční situace může být. Pro Úložný systém fungovat, musí instituce či jednotlivci nastavit a udržovat - na vlastní náklady - servery s online databázi jejich štábu výsledků výzkumu. Oba odstranit náklady ze čtenáře, ačkoli. Abychom to shrnuli, jak jsou rozděleny náklady:

  • Tradiční model - Publishers úhradu vzniklých nákladů prostřednictvím předplatného a bezplatná přístupových poplatků od čtenářů. Kromě toho musí mnoho autorů zaplatit stránky poplatky nebo poplatky barevných obrázek. Instituce platit za předplatné, které je omezeno na on-premise použití pouze zaměstnanci.
  • Autor platí modelu - Autoři platit vydavatelů vzájemného hodnocení a zveřejňovat dokumenty v tištěné a / nebo on-line. Bez nákladů na instituce nebo čtenářů. Vydavatelé rozhodnout o rentability mezi náklady provozovat a počet poplatků / Články musejí shromažďovat od publikování dokumentů.
  • Repository model - Instituce nebo jednotlivci (tj. self-archivaci na osobních stránkách) nést náklady na zřízení veřejně přístupné databáze štábu výsledků výzkumu. Ale tyto články jsou dříve recenzovaného a publikoval po některé z výše uvedených modelů. Nejsou žádné náklady na čtenáře. Teoreticky, může vydavatelé přijít o peníze, pokud čtenáři vybrat volný článek v úložišti přes mýtného přístupového poplatku přímo z jejich webových stránek by čtenáři neměli odběry nebo institucionální přístup.

Jasně je to zjednodušené, ale chci ilustrovat výzev, jimž čelí vědci v zemích - nebo institucí v této věci - které postrádají značné výzkumné financování infrastruktury. Podle tradičního modelu, musí výzkumní pracovníci s trochou financí hledat časopisy, které nabízejí zdarma nebo za nízký stránek poplatky za vzájemného hodnocení a publikování - bez ohledu na význam, novinky nebo potenciální úroveň zájmu o jejich práci. Nedostatek se publikační fondy také jim brání i s ohledem na autora platí modely, s výjimkou několika málo vydavatelů, které nabízejí podmíněné osvobození od poplatků. Ale publikování je jen polovina výzkumného bitvy. Druhá polovina je přístup. Všichni výzkumní pracovníci potřebují okamžité aktualizace z práce svých kolegů, aby zůstali na vrcholu svých polí a informovat své vlastní výzkumy. Nezávislí výzkumníci a ty na méně šťastných institucí, které se neustále roste v řadě, nemůže získat přístup články za sebou paywalls.

Hnutí za otevřený přístup drží tyto osoby jako příklad z hlavních výhod otevřeného přístupu. To se stalo morální výzvou k soutěži mezi uznávaným výzkumníkům, ještě nedávno pobízet Genomics (Elsevier časopis) editor Dr. Winston Skrýt odstoupit citovat , "Už můžu pracovat pro systém, který poskytuje solidní zisky pro vydavatele a zároveň účinně popírá kolegy v rozvojové země přístup k výsledkům výzkumu. "Přesto je jen málo vyšetření k tomu, jak efektivně mohou dokonce získat přístup ke výsledků výzkumu. Některé překážky v přístupu k literaturu z internetu v rozvojových zemích nebo na venkově patří, ale nejsou omezeny na, 1) přístup k počítači, 2) přístup k internetu a infrastrukturu, 3) související přístupové poplatky a 4) průměrnou populační úrovni internet a křivky počítačové učení. Tam je mnoho náznaků, že přístup k počítačům je na vzestupu na celém světě, jak internet pronikne hlouběji do dříve nepřístupných (nebo spíše, neziskový) oblastech. Ale i v oblastech s počítačovém přístupu, jako jsou vysoké školy a knihovny, které jsou zjišťují, že je těžké si dovolit poplatky přístup k internetu. Stejně tak, rozvojové země mají problémy se získáváním investic od telekomunikačních společností, které jsou zaměřeny na spodním řádku upgradovat své sítě za přijatelnou, širokého přístupu - zejména mimo metra oblastí. Jedním ze způsobů, které otevírají přístup vydavatelé mohou sehrát zásadní roli při zlepšování přístupu k výzkumu v rozvojových zemích, s nízkým financování institucí, nezávislých výzkumníků a venkovských oblastí je pečlivě plánovat své webové stránky po celém nabízejí nízkou šířku pásma možnost procházet a stahovat webových stránek a souborů . S širokopásmových a satelitní připojení nákladů alespoň 2-3 krát, že ve velké části rozvinutého světa, výzkumným pracovníkům a institucím v rozvojových zemích čelí křehkou rovnováhu mezi náklady na přístup k jakýmkoli určitou webovou stránku a význam a hodnotu informací, které obdrží.

Při hledání literatury databázi, například PubMed nebo Google Scholar, výzkumníci často tráví nadměrné množství času v režimu vyhledávání, zatímco na internetu metr tiká pryč. Tak, šířka pásma je důležitým faktorem při zlepšování přístupu k rozvojovému světu. To je důležité zejména v mnoha afrických a asijských zemích, kde mobilní přístup k internetu je stále více pronikají dále do těžko přístupných nebo méně ziskové trhy než širokopásmový kabelový / DSL. Mezinárodní síť pro dostupnost vědeckých publikací hlášena v roce 2003 (pdf):

"Šířka pásma v rozvojových zemích je drahý. Ve zprávě pro Partnerství pro vysokoškolské vzdělání v Africe, Mike Jensen vypočítává, že Makerere univerzita paysabout 22.000 dolarů / měsíc pro 1.5Mbps/768Kbps (in / out), Eduardo Mondlane platí $ 10,000 / měsíc pro 1Mbps/384Kbps, zatímco University of Ghana platí 10.000 dolarů / měsíc 1Mbps/512Kbps. Tyto figuresindicate, že africké univerzity, mimo Jižní Afriky, platí více než 55.000 dolarů / měsíc pro 4Mbps příchozí a odchozí 2Mbps. Tyto údaje jsou asi 100 krát dražší než obdobné ceny v Severní Americe nebo v Evropě. "

Zatímco náklady mohl přijít dolů během posledního desetiletí, mobilní internet nabízí cenově dostupnější, řešení pro větší počet lidí. Ve skutečnosti, mobilní přístup poplatky často stojí méně v rozvojových zemích, a to až do výše 60% nákladů ve vyspělých zemích. Přesto, mnoho maloobchodní mobilní operátoři omezují šířku pásma s vysokým poplatkům pro přechod přes tento limit. Stažení 1 MB webové stránky dostat do 5 MB souboru pdf by mohlo být 6% z měsíční šířky pásma na 100 MB / měsíc plán. Jako výzkumný pracovník si může být stahování několik html, pdf a datové soubory každý den. I pro 500 MB / měsíc plánu (což je to, co mám na telefonu Android ve Švédsku), můžete rychle přistupovat k zbytečným poplatky. Takže jaké je řešení? Repozitáře a weby rešeršní musí být navržen pro rychlost, s méně možnostmi a další informace.

Odstranit nebo omezit postranní a ukázat ty vysoce optimalizované výsledky s nejvíce důležité nebo užitečné bibliografické informace, které umožní výzkumníkovi efektivně skenovat výsledky najít to, co hledají. Pro vydavatele, open access vydavatelé zejména si uvědomit, že každý megabajt počítá, kdy je omezen přístup. I když může být zdarma, internet není. Nabídka efektivnější verzi vašich stránek v zemích oblasti (např. plos.tz / biomedcentral.tz pro plos.org / biomedcentral.com v Tanzanii), nebo aby se na šířku pásma, přátelské verzi své webové stránky k dispozici jako nejvyšší úrovně volby. Snižte velikost souboru rozlišení až je to možné. Zastavte ty zatracené pop-up okna pro tabulky a obrázky (při pohledu na vás Plos ...). Stažení html souboru by měly být jednodušší, rychlejší a méně šířky pásma než stahování pdf soubor. Nabídka snadno použitelný bookmarking služby pro čtenáře - buď prostřednictvím existujících sociálních mediální služby nebo prostřednictvím efektivní vestavěný systém - tak, aby je bylo možné snadno ukládat a obnovit články, které jsou pro ně důležité, bez nutnosti stahování dalších dokumentů. Přemýšlejte o tom, uživatele zkušeností, snížení počtu kliknutí se někam dostat a velikosti souborů.

Existuje nepochybně nepřeberné množství řešení pro zlepšení designu webových stránek a funkce. Některé další technické řešení pro vrcholového vedení, knihovníci a IT personálu jsou uvedeny ve hlášeny I souvisí s výše. Proč by měl člověk starat o umožnění přístupu v rozvojovém světě, spravedlivější? Zatímco vaši kolegové v zahraničí může být infrastrukturně znevýhodnění, rozhodně nejsou intelektuálně znevýhodněných. Potřebují historickou literaturu a aktuální výsledky výzkumu, stejně jako kdokoliv jiný, aby předem znalostní bázi společnosti jako celku. Výzkumné otázky a vědecké problémy v rozvojových zemích se mohou lišit v rozsahu, než těch, kterým čelí některé výzkumníky v rozvinutých zemích. Například, může častěji parazit nebo onemocnění v jedné části světa vytvořit poptávku po výzkumu tam, že by mohl výrazně pobočník výzkumníci, kteří žijí v oblastech, kde to parazit nebo nemoc je méně časté a méně prozkoumané - a naopak. Věda a výzkum je často zaměřen na řešení problémů a je vždy globální záležitost. To přesahuje idealistických a moralizující argumenty pro pomoc přístupu k rozvojovému světu. Přínos pro společnost zvýšené účasti - a tedy i přístup k - výzkum. To také uznává, že šířka pásma je zdrojem, který musí být řízeny a udržovány.

Zatímco některé země jsou bohaté pásma, jiní jsou pásma chudé. Optimalizace webových stránek a publikační soubory by měly brát v úvahu nejmenšího společného jmenovatele mezi uživatelské zkušenosti, nemusí být nutně elegantní design a maximální možnosti. Informace a její vyhledávání by měla být v popředí otevřený přístup vydavatele myšlenkové procesu. V opačném případě můžete příkop moralistický argument, že zlepšuje přístup k rozvojovým zemím, i když ve skutečnosti to stojí jim tisíce jen nahrát aplikace FrontPage.